mirbud
gplus
linkedin
youtube

Wyniki konkursów kulinarnych w trakcie Mazury HoReCA

2 dni zmagań, 4 konkursy kulinarne, 96 uczestników – to wszystko odbyło się w strefie kulinarnej targów Mazury HoReCa.  A to dzięki konkursom : „Master Challenge by Schöller” dla profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych, „Drób na Polskim Stole”oraz „Gęsina w Restauracji”.

Na pierwszy ogień poszedł Masterchallenge by Scholler dla uczniów szkół gastronomicznych. Siedmioosobowe jury pod dowództwem takich osobistości kulinarnych jak m.in. Kurt Scheller i Tomasz Deker I miejscem nagrodziło Daniela Bauer z  Zespołu Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego w Łodzi. Następnie wyselekcjonowane zespoły dwuosobowe reprezentującego restauracji z całego kraju stanęły do rywalizacji w ramach konkursu „Gęsina w restauracji”. Po blisko dwugodzinnej walce zwycięzcami rywalizacji zostali Radosław Szulc i  Iwona Iwanicka z giżyckiej  Restauracji La Bibliotheque.

Drugi dzień HoReCa zainaugurowany został przez rywalizacją uczniów szkół gastronomicznych w ramach konkursu „Drób na polskim stole”. Po niezwykle zaciętej walce jednym punktem wygrali Wiktor Hnat i Filip Rutkowski z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu. Wisienką na torcie był jednak finał konkursu Masterchallenge by Scholler dla profesjonalistów. Podium w tym wypadku zostało zdominowane przez przedstawicieli lokali Warszawskich. Czek na 10 000 oraz zestaw nagród ufundowany przez sponsorów konkursu zdobył Michał Iwaniuk  z Czekolada Café, który wyprzedził Alana Pasierba z Restauracji Polskiej oraz Marka Bieńkowskiego z Airport Hotel Okęcie.