mirbud
gplus
linkedin
youtube

Expo Mazury stolicą branży HoReCa

Przez dwa następne dni wszystko, co najważniejsze w branży HoReCa będzie działo się w naszym centrum targowo-konferencyjnym. O godzinie 10:30 prezes Expo Mazury Beata Maly-Kaczanowska zainaugurowała uroczyście III edycję targów branży horeca- Mazury HoReCa 2018.

Sercem targów Mazury HoReCa jest strefa konkursowa, która w trzeciej edycji zostanie rozbudowana. Odbywające się w niej prestiżowe konkursy kulinarne - „Master Challenge by Schöller”, „Drób na Polskim Stole”, „Gęsina w Restauracji” są skierowane do profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych. W trzeciej edycji targów po raz pierwszy we wszystkich trzech konkursach będzie walczyło jednocześnie aż 16 uczestników (w konkursach drobiowych będzie to 16 dwuosobowych drużyn).

W strefie live cooking pokazy kulinarne przeprowadzą znani szefowie kuchni m.in. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć ich przy pracy, uczyć się od najlepszych. Wśród gości będzie można zobaczyć zarówno znanych z ekranów telewizyjnych mistrzów takich jak Karol Okrasa czy Tomasz Deker jak i mniej medialnych ale honorowanych światowymi wyróżnieniami. Warto podkreślić, że podczas Mazury HoReCa 2018 pokazy kulinarne przeprowadzi Akademia Bocuse d’Or – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych na świecie.

Podczas Mazury HoReCa odbędą się także specjalistyczne szkolenia z zarządzania restauracją, jej finansami i personelem. Szkolenia przeprowadzą Piotr Rogowski i Paweł Gruba, managerowie zewnętrzni V4B, trenerzy i doradcy z dużym doświadczeniem w branży gastronomicznej. Szkolenia dla restauratorów, właścicieli i managerów gastronomii, szefów kuchni i osób związanych z zarządzaniem personelem i kosztami są bezpłatne.

Godziny otwarcia targów: 17-18.04.2018, GODZ. 10:00-17:00 (WEJŚCIE PRZEZ HALĘ NR 5)